OSUSZANIE PODPOSADZKOWE

Osuszanie podposadzkowe

Warto wiedzieć

Jeżeli w wyniku awarii, zalania, po usunięciu zalegającej wody nie zaobserwowano uszkodzeń technicznych oraz rozwoju pleśni, nie znaczy to że nie wystąpią szkody wtórne. Wilgotne materiały są podłożem do rozwoju bakterii, wirusów, zarodników grzybów pleśniowych, które oprócz zagrożenia zdrowotnego, są również przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

Osuszanie stref pod posadzką

Nawet przy niewielkich zalaniach wskazane jest sprawdzić zawilgocenie w warstwach podposadzkowych, zabudowanych przestrzeniach, gdyż ewentualne następstwa zawilgocenia jak; (grzyby,pleśnie, uszkodzenia tynku), mogą pojawić się po kilku miesiącach, lub latach od zalania, a roszczenia odrzucone przez ubezpieczyciela.
Osuszanie zalanych warstw izolacji podposadzkowych wymaga wcześniejszego odpompowania zalegającej wody, a następnie osuszenia przez kontrolowaną cyrkulację suchym powietrzem.
Stosujemy wiele możliwych technik wprowadzania powietrza pod posadzki;
Wybór metody jest zawsze ustalany indywidualnie do występujących lokalnych uwarunkowań, stopniem zawilgocenia, stanem wykończenia podłóg, sposobem użytkowania zawilgoconych pomieszczeń, dostępną mocą energii elektrycznej i wiele innych.
Osuszanie w trybie ssącym stosowane jest zawsze przed osuszaniem w trybie tłoczącym, aby uniknąć wtłaczania stojącej wody w głąb konstrukcji. Po odessaniu nadmiaru wody z konstrukcji można przejść w tryb tłoczący lub kontynuować osuszanie w trybie ssącym. Osuszanie w trybie ssącym trwa dłużej w porównaniu z osuszaniem w trybie tłoczącym, jednak ta metoda jest lepsza jeśli chodzi o minimalizację ryzyka przedostania się włókien lub cząsteczek kurzu do powietrza w pomieszczeniu. Jeśli zachodzi konieczność dodatkowego oczyszczenia powietrza, np. w sytuacji gdy osuszanie ma miejsce w pomieszczeniach aktualnie zamieszkanych i nie ma możliwości wypuszczenia powietrza na zewnątrz, wówczas można zastosować filtr HEPA H13. Filtr HEPA H13 oczyszcza powietrze do 99,95% i posiada wbudowany filtr węglowy, który eliminuje nieprzyjemne zapachy.
Drugi etap to osuszanie w trybie tłoczącym z wykorzystaniem osuszacza adsorpcyjnego gdzie ciepłe i suche powietrze wtłaczane jest w głąb nasiąkniętej wodą konstrukcji, gdzie ciepło podnosi kilkakrotnie ciśnienie pary w wilgotnym materiale i w ten sposób przyspiesza schnięcie. Wilgotne powietrze odprowadzane jest z powrotem do pomieszczenia przez naturalne lub wywiercone w konstrukcji otwory, gdzie jest ponownie zasysane przez osuszacz i ponownie suszone przed kolejnym wtłoczeniem do konstrukcji. Czas suszenia można znacząco skrócić, zapobiegając przedostawaniu się do obiegu powietrza w suszonym pomieszczeniu wilgotnego powietrza z zewnątrz.