Badania stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza
Badania zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normatywami i będą obejmowały:
• Pobór prób powietrza na określonym stanowisku pracy na poszczególne podłoża mikrobiologiczne Określenie ogólnej liczby bakterii i grzybów (wyrażone w jkt/m3),
• Określenie frakcji (wyrażone w jkt/m3),
• Identyfikacja gatunkowa wyizolowanych mikroorganizmów,
• Interpretacja wyników badań.
Badania stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego powierzchni i ścian budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej
Badania stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego (bakterie, grzyby pleśniowe) powierzchni i ścian budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej metodą rozcieńczeń płytkowych zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normatywami i będą obejmowały:
• Pobór prób (zeskrobin, pyłu osiadłego),
• Określenie ogólnej liczby bakterii i grzybów (wyrażone w cfu/g lub cfu/m2),
• Identyfikacja gatunkowa wyizolowanych mikroorganizmów,
• Interpretacja wyników badań.
Pobieranie próbek powietrza metodą zderzeniową polega na zasysaniu powietrza pułapką wolumetryczną, ze stałą prędkością przepływu, na powierzchnię płytek z podłożem hodowlanym.
Pobieranie próbek z powierzchni polega na pobraniu wymazów za pomocą jałowych zestawów do wymazów.
Podczas pobierania próbek bardzo ważny jest dobór odpowiedniego miejsca kontroli, dlatego do każdego badania podchodzimy indywidualnie tak, aby uzyskać reprezentatywne wyniki, wskazujące rzeczywiste zanieczyszczenie mikrobiologiczne.
Po dostarczeniu do laboratorium, uzyskane próbki powietrza i wymazy z powierzchni badane są zgodnie z właściwą dla danego typu próbki metodą. Po inkubacji w odpowiednim czasie i temperaturze, wyrosłe mikroorganizmy są zliczane, a poprzez ich liczbę można ocenić stopień zanieczyszczenia badanego powietrza. Następnie identyfikowane są wyizolowane mikroorganizmy do rodzaju i/lub gatunku, w celu wykluczenia występowania w badanym pomieszczeniu chorobotwórczych czynników biologicznych.
Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że nie ma aktów prawnych normujących poziom zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, na podstawie których można by w sposób jednoznaczny dokonać oceny narażenia na powyższe czynniki.
Opinie i ekspertyzy mykologiczne na terenie Wrocławia i okolic
Rozwój pleśni jest bezpośrednim skutkiem szkody wodnej, ale może też być skutkiem wad budowlanych.
Ustalamy przyczynę powstałego porażenia pleśnią,. podajemy program naprawczy W razie potrzeby dokonujemy stałych pomiarów klimatu w pomieszczeniu za pomocą rejestratorów danych przez kilka dni. Dane pomiarowe są łączone z obrazami termograficznymi i wyjaśniają stan faktyczny. Następnie poszkodowanej stronie można powiedzieć, gdzie ma działać.
Celem jest ustalenie przyczyny, a nie leczenie objawów. Jesteśmy po Twojej stronie w usuwaniu pleśni i toksyn z pomieszczeń.
Klinika Wilgoci jest aktywnym (członkiem) ze specjalistami z Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa .